
Kalendarz dla dzieci okiem psychologa
Dzieci bardzo lubią wiedzieć co je czeka, dlatego wprowadzenie kalendarza i planowania może ułatwić codzienne czynności zarówno dziecku, jak i rodzicowi.
Im młodsze dziecko tym więcej dla niego nowości w otaczającym świecie. Obok ciekowości i chęci odkrywania, budzi to także dużą niepewność, która często prowadzi do różnych napięć, z którymi rodzice i opiekunowie muszą sobie radzić każdego dnia.
Większa przewidywalność pozwala dziecku ograniczyć te napięcia:
- przygotowuje je na to co się wydarzy - przynajmniej częściowo,
- dziecko lepiej wie czego od niego oczekują rodzice i świat,
- wie jak ułożony jest dzień.
To właśnie dlatego planowanie i przewidywalność są tak ważne i pomagają dzieciom w codzienności. Tworzą poczucie bezpieczeństwa i pomagają dziecku lepiej dostosować się do rodzinnego funkcjonowania.
Kalendarz dla dzieci Kalendaroo to narzędzie, które może pomóc zaprowadzić więcej spokoju w rodzinie. Dzięki atrakcyjnej dla dzieci formie kalendarza i lepszej codziennej organizacji chaos można zamienić w przewidywalność, która jak już wspomniałam jest szalenie ważna.
Dziecięcy kalendarz Kalendaroo jest też świetnym sposobem, by rozwijać u dzieci umiejętności planowania i organizacji czasu. Dzięki zaangażowaniu dziecka w planowanie wzmacniamy w nim poczucie odpowiedzialności za organizację codzienności, dajemy poczucie sprawczości i wspomagamy naukę samodzielności.
Joanna Korczyk
Psycholog dziecięcy
Aby zwiększyć pozytywne efekty pracy z kalendarzem
pamiętaj o kilku zasadach:
Planuj razem z dzieckiem.
Angażowanie go w tą czynność nauczy nie tylko planowania, ale także:
- da poczucie wpływu na codzienność w rodzinie, co jest ważnym elementem poczucia własnej wartości
- dzięki zaangażowaniu dziecko będzie bardziej chętne do tego by realizować zaplanowane rzeczy.
Daj możliwość decydowania.
Pewne elementy są niezależne od woli dziecka, to czy chodzi do przedszkola/ szkoły, kiedy ma jakieś zajęcia, kiedy jest z nianią itd.
- Dlatego ważne jest dołożenie do planu kalendarza takich elementów, które dziecko samemu będzie mogło rozplanować, zadecydować.
- Poczucie wpływu jest istotnym elementem rozwoju dziecka i jego niezależności. Niech to będą takie rzeczy, które nie zaburzą funkcjonowania czy innych niezmiennych elementów tygodnia.
Naucz korzystania.
Jeśli to dla dziecka nowość, ważne jest wyrobienie nawyku korzystania z tego co zaplanowaliście.
- Możecie sprawdzać wieczorem co czeka Was kolejnego dnia lub rano, co na dzisiaj jest zaplanowane.
- Skreślajcie dni, które już minęły. To może być też dobra okazja do tego by podsumować co wydarzyło się danego dnia, czego miłego doświadczyło dziecko i dorosły.